Organizacja ślubów humanistycznych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nie wywołują one żadnych konsekwencji prawnych, nie są też uznawane przez Kościół. Są przeznaczone dla wszystkich, dla osób homoseksualnych i rozwiedzionych. Jest to uroczystość dla najbliższych, w której można sobie przysiąc miłość i wierność, ale ma to tylko wymiar społeczny.
Ślub humanistyczny – kto może być zainteresowany?
Ślub humanistyczny jest doskonałą opcją dla osób poszukujących nieszablonowej uroczystości, standardowo ślub w naszym kraju odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Natomiast taki rodzaj ślubu nie ogranicza się do miejsca, daje swobodę wyboru miejsca, może to być polana w lesie, plaża lub jakieś inne ulubione miejsce. Ślub humanistyczny to dobra alternatywa dla tych, którym nie odpowiada formuła ślubu kościelnego lub cywilnego, więcej przeczytasz w artykule Zankyou.pl. Nazwa pochodzi od słowa „human”, czyli człowiek, stąd idea tej uroczystości, aby przysięga była składana nie przed instytucją, a jedynie przed drugim człowiekiem i w obecności człowieka czyli mistrza ceremonii. Ogromny nacisk kładzie się na wartości związane z człowiekiem, zaufanie, tolerancję i poszanowanie praw jednostki. Myślą przewodnią humanizmu jest taka postawa życiowa, która zakłada, że człowiek sam kształtuje swoje życie i nadaje mu sens. Ze ślubu humanistycznego korzystają pary mieszane narodowościowo i wyznaniowo, osoby tej samej płci, jest dobrą alternatywą dla osób niewierzących i po rozwodzie.
Ślub humanistyczny – przed kim składana jest przysięga?
Ceremonię przeprowadza celebrant lub celebrantka, inaczej mistrz ceremonii. Wysłuchuje on przysięgi małżonków i publicznie ogłasza ich mężem i żoną. Przed celebrantami udzielającymi ślubu humanistycznego stawiane są wysokie wymagania i przechodzą oni staranną rekrutację. Z reguły mówią w kilku językach, mają wysokie umiejętności interpersonalne i nienaganną dykcję.