Dzień zaślubin to jeden z najwspanialszych dni w życiu każdej pary młodej oraz ich rodziców. Jest to moment szczególny, który wiąże się z różnymi ceremoniałami. Jednym z nich jest błogosławieństwo. Wzniosła chwila, która jest zazwyczaj pełna wzruszeń i łez. Czym jest błogosławieństwo pary młodej? Jak należy się przygotować do niego i kto powinien udzielić błogosławieństwa? Zaraz wszystkiego się dowiecie.
Błogosławieństwo pary młodej
Jest to ceremonia, która związana jest z konkretną symboliką. W dawnych czasach błogosławieństwo było pożegnaniem panny młodej ze swoim rodzinnym domem, przejściem pod opiekę przyszłego męża oraz uzyskaniem pozwolenia od rodziców na rozpoczęcie nowej drogi życia. Obecnie błogosławieństwo stanowi dla większości osób chwilę, podczas której rodzice błogosławią na nowej drodze życia parze młodej i życzą im samych pomyślności w małżeństwie.
Kto udziela błogosławieństwa parze młodej?
Jak wynika z symboliki tego obrzędu błogosławieństwa powinni udzielać rodzice pary młodej. W praktyce jednak bardzo często wygląda to inaczej. Oczywiście rodzice są obowiązkowi podczas błogosławieństwa. Ale bardzo często błogosławią także dziadkowie i rodzice chrzestni. Zdarza się również tak, że osoby blisko związane z parą młodą, które miały wpływ na ich wychowanie także uczestniczą w ceremonii. Nie ma żadnych sztywnych zasad ani reguł, które mówiłyby kto może, a kto nie może udzielać błogosławieństwa. Jest to indywidualna sprawa.
Przebieg błogosławieństwa
Błogosławieństwo przebiega dość szybko. Najpierw para młoda klęka przed osobami, które będą im błogosławić i prosi ich o udzielenie błogosławieństwa na nowej drodze życia. Następnie każdy rodzic po kolei podchodzi najpierw do panny młodej, a potem do pana młodego i udziela im błogosławieństwa. W między czasie każda z tych osób robi znak krzyża na czole swoich dzieci, daje do pocałowania krucyfiks lub święty obrazek i na sam koniec kropi głowy młodej pary wodą święconą. Oczywiście nie zawsze wszystkie niezbędne przedmioty znajdują się w domu. Błogosławieństwo może także odbyć się bez nich i wówczas rodzice wypowiadają parę słów do swoich dzieci i całują je.
Czy należy przygotować się do błogosławieństwa?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest to indywidualna kwestia każdego z osobna. Ale warto poświęcić dzień wcześniej trochę czasu, aby zaplanować tę ceremonię. Najlepiej przygotować wszystkie niezbędne przedmioty i ustawić je w pokoju, w którym błogosławieństwo będzie się odbywać. Warto także przemyśleć słowa, które chce się wypowiedzieć do pary młodej w tym dniu. Przećwiczenie tego i powiedzenie na głos pozwala na utrwalenie tekstu, dzięki czemu w dniu błogosławieństwa zmniejsza się ryzyko zaciśniętego gardła. Istotną kwestią jest również wybranie dogodnego miejsca, w którym błogosławieństwo się odbędzie. Pokój powinien być na tyle duży, ale pomieścił wszystkie osoby uczestniczące w ceremonii. Jeśli ma to być moment jedynie dla pary młodej i jej rodziców, to warto zrobić to w zacisznym miejscu jeszcze przed przybyciem gości.